Vasárnapi filozófia

Miért és hogyan kérj segítséget?

Miért és hogyan kérj segítséget, különösen vezetőként?


Ma sem lett szép napsütés, pedig nagyon vártam.
 
Miért és hogyan kérj segítséget, különösen vezetőként? Erről filóztunk a mai séta alatt.
 
A "miért"-re egyszerű a válasz: másokkal összefogva, mások tudását, erejét, képességeit egyesítve biztosan százszor, ezerszer, milliószor többre lehetsz képes, mint egyedül. Ez tény. Aki azt gondolja, hogy ő egyedül képes mindenre vagy és többre, az ne is olvasson tovább, ez a poszt nem neki szól!
 
A "hogyan" az igazi kérdés. Nagyon sokféle szempontot kell figyelembe venned, hogy jól tudj kérni. Ez igaz akkor is, ha csak szomszédtól szeretnéd kölcsönkérni a fűnyírót, de különösen igaz és nehéz vezetőként, ha a munkatársaidról, partnereidtől vagy akár a versenytársaidtól kellene kérned valamit.
 
Ezek a nehézségek, félelmek szinte mindenkit meg is akasztanak: félelem az elutasítástól, hogy azt gondolják nem vagy rá képes, hogy lenéznek, hogy kisebb leszel a szemükben, és így tovább.
 
Ahhoz, hogy elkerülhesd ezeket a vélt vagy valós veszélyeket, meg kell tanulnod segítséget kérni. Első lépésben fel kell ismerned azt, hogy a segítségkérés nem más, mint kommunikáció, amely lehetővé teszi a másik fél számára, hogy kibontakozzon, megmutassa magát, jobban megismerhessétek egymást és megossza veled a tudását. Ha vezetőként utasítást adsz arra, hogy "ezen a folyón holnap álljon egy híd", mert át kell kelned csapataiddal, akkor a tiszted másnapra vagy megépíti a hidat, vagy nem. Ha sikerül is, abból Te semmit sem tanultál, utóbbi esetben pedig végezned kell vele, különben oda a tekintélyed. Ha segítséget kérsz abban, hogyan juttasd át a csapatokat, lehet, hogy elterelitek a folyót vagy valaki hoz egy közelben kikötött ladikot, de közösen kitaláljátok a megoldást, amiből mindenki tanul, és biztos, hogy nem fog előállni az második eset!